Webinarium: Europejski Trybunał Praw Człowieka a kryzys praworządności w Polsce - 27 lipca 2020r.

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego zaprasza na webinarium o roli Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w obronie praworządności w Polsce, które odbędzie się w poniedziałek 27 lipca o godz. 14.00-17.00.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP Pana Adama Bodnara.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przez lata traktowany był jako "super sąd" - miejsce, do którego obywatel mógł poskarżyć się na wszystko: sąd, urząd czy zakład karny. Wyroki "Strasburga" wielokrotnie dawały impuls do systemowych zmian w polskim prawie i strukturach państwowych. Dzięki nim Polska stawała się sprawiedliwsza i bardziej przyjazna wobec obywateli. Jednak w ostatnich latach, w powszechnej świadomości oraz w kręgach prawniczych, Trybunał w Strasburgu tracił na znaczeniu jako instancja strzegąca praw człowieka i zasad państwa prawa w Polsce. Rolę tę przejmował natomiast Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Strasburg ustąpił pola Luksemburgowi.

Podczas spotkania przedyskutujemy, w jaki sposób ETPCz może "wrócić do gry" i wesprzeć starania o obronę praworządności w Polsce. Zależy nam w szczególności na omówieniu możliwych sposobów współdziałania społeczeństwa obywatelskiego i środowiska prawniczego w przedmiocie ochrony praw człowieka w Polsce za pomocą instrumentu obrony praw człowieka, jaką jest skarga do Trybunału w Strasburgu. Zachęcamy do wysłuchania wystąpień prelegentów i udziału w dyskusji.

Webinarium będzie transmitowane na żywo na profilach Fundacji na FacebookuiYouTube. Zachęcamy do udziału w dyskusji i zadawanie pytań poprzez chat jednego z kanałów.

Wstęp

Mec. Magda Krzyżanowska-Mierzewska, radczyni prawna,emerytowana prawniczka w Kancelarii ETPCz

Prezentacja raportu

Dr Marcin Szwed, dr Katarzyna Wiśniewska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka - Kierunek Strasburg - nowy przystanek w walce o praworządność?Raport o polskich sprawach przed ETPCz

Sesja I

Prof. Ewa Łętowska - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Dialog głuchych: ETPCz-organy krajowe

Dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich RP - Potencjalna rola ETPCz w ograniczeniu negatywnych skutków zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości

Prof. Lech Garlicki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, b. sędzia ETPCz, Profesor Uniwersytetu Warszawskiego - Prawa człowiekaprzed sądamimiędzynarodowymi:Trybunał Strasburski - lider czy obserwator?

Mec. Tomasz Snarski, adwokatPułapki prawniczego myślenia. Kilka refleksji o przyczynach niewykorzystywania potencjału europejskiego systemu praw człowieka przez polskich prawników

Prowadzenie: Dr Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich RP

Sesja II

Dominika Bychawska Siniarska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka - Procedura wyboru sędziego ETPC w świetle standardów praworządności

Dr hab. Dorota Pudzianowska, Uniwersytet Warszawski - Polskie sprawy LGBT przed ETPCz

Mec. Anna Mazurczak, adwokatka, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego - Życie rodzinne par tej samej płci w Polsce - przykłady codziennych naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Prowadzenie: Dr hab. Anna Śledzińska-Simon, Uniwersytet Wrocławski

Dyskusja

Prowadzenie: mec. Magdalena Witkowska.
2020-07-24